Rok szkolny w Japonii

18:38

Cześć!
Postanowiłam, że opiszę jak wygląda rok szkolny w Japonii. Teraz dużo osób interesuje się tym krajem, może się przydać. Będę bazować na wiadomościach z innych stron internetowych, postaram się to trochę skrócić i napisać najważniejsze, żeby się przyjemnie czytało. :'3

Japoński system szkolnictwa składa się z pięciu etapów:
  1. Przedszkole (3-6 lat),
2. Sześcioletnia szkoła podstawowa (6-12 lat),
3. Trzyletnia szkoła średnia niższego stopnia - tzw. "środkowa" (12-15lat - odpowiada naszemu gimnazjum),
4. Trzyletnia szkoła średnia wyższego stopnia (15-18 lat),
5. Szkoły wyższe. 

Żeby zrozumieć:
Edukacja jest niezwykle istotna dla Japończyków. Rodzice wydają średnio jedną trzecią swoich zarobków na edukację swoich dzieci. Wszystkie japońskie dzieci w wieku od 6 do 15 lat muszą chodzić do szkoły. Wiele z nich zaczyna naukę wcześniej, w wieku trzech lub czterech lat, kiedy idą do przedszkola. Rodzice często zapisują swoje dzieci do przedszkola zaraz po narodzeniu. Uważają, że lepsze przedszkole pozwoli dostać się do lepszej szkoły podstawowej, potem środkowej itd. 
Japończycy są przekonani, że lepsza szkoła gwarantuje lepszą pracę i większe szanse na dobry start. Na każdym etapie edukacji Japończykowi towarzyszą egzaminy testowe. Właśnie testy zamknięte wielokrotnego wyboru zostały uznane przez Japończyków za najskuteczniejsze w udowadnianiu twardej wiedzy, a przede wszystkim ciężkiej pracy, jaką trzeba włożyć w przygotowanie się do nich. Szkoła jest traktowana jak rodzaj kursu, który ma przygotować do egzaminu do następnej szkoły. Czas zdawania egzaminów wstępnych nosi nazwę shiken jigoku - „piekło egzaminów". W tym niezwykle napiętym i stresującym okresie wielu uczniów nie wytrzymuje presji i, zwłaszcza po niedostaniu się do wymarzonej szkoły, zdarzają się tacy, którzy popełniają samobójstwo.

W odróżnieniu od naszych szkół rok szkolny w Japonii trwa od 1 kwietnia do marca: 
I semestr: kwiecień-lipiec
II semestr: wrzesień-grudzień
III semestr: styczeń-marzec

W ciągu roku szkolnego jest:
~ 40 dni wakacji letnich, 
~ 2 tygodnie ferii zimowych w okresie noworocznym 
~ 2 tygodnie ferii wiosennych, na koniec roku szkolnego. 
~ dni wolne są również w święta państwowe

Tydzień szkolny:
W tygodniu szkolnym nauka zaczyna się w poniedziałek i w większości szkół kończy się koło południa w sobotę. Zajęcia w szkole najczęściej trwają od godziny 8.30 - najpierw odbywa się apel poranny, a potem przed 9:00 rozpoczynają się lekcje. Lekcje trwają 50 minut, a przerwy między każdymi zajęciami 5 minut.
Przed południem są 4 lekcje, około godziny 12:30 jest lunch i od 13:00 zaczyna się pierwsza popołudniowa lekcja. Ostania lekcja kończy się około godziny 15:00. Japończycy bardzo często chodzą na dodatkowe zajęcia, koła zainteresowań, w których mogą zgłębiać swoje zainteresowania, a także biegłość w tradycyjnych sztukach japońskich np. sztukach walki, kaligrafii czy ikebanie (sztuce układania kwiatów), rzadko kto wychodzi więc ze szkoły wcześniej niż o 17.00.  A także uczęszczają na juku, czyli do  popołudniowych szkół prywatnych. Przygotowują one do egzaminów. Podczas zajęć w juku uczniowie uzupełniają materiał szkolny oraz uczą się strategii rozwiązywania testów. Juku są traktowane jako warunek zdanego egzaminu, uczęszcza więc do nich prawie 90% młodych Japończyków. Dlatego uczniowie często wrcają do domu bardzo późno, o godz. 20-22 i nikt się temu nie dziwi


Szkoła wyższa:
Studenci rok nauki zaczynają  w kwietniu i kończą w styczniu lub w lutym. Wakacje są zazwyczaj  lipcu. Przerwa zimowa przeważnie jest bardzo krótka - 2 lub trzy dni.
Godzina lekcyjna trwa od 90 do 100 minut. Wykłady z danego przedmiotu są zwykle wykładane raz w tygodniu przez cały rok. Egzaminy przeprowadza się zazwyczaj na koniec roku. W Japonii rzadko można spotkać akademiki przy uniwersytetach, więc uczniowie muszą mieszkać w domu lub wynajmować sobie mieszkanie. Uniwersytety są przeważnie płatne dość wysoko.


Oczami wewnątrz:
Przeważnie w klasie jest 40-45 uczniów i są dobierane na zasadzie, że ma być trochę mało zdolnych uczniów, większość średnio zdolnych (normalnych) i trochę wybitnych.
Klasy podzielone są na grupy zadaniowe, które na przemian sprzątają klasy, korytarz, toalety i inne pomieszczenia szkolne, z powodzeniem zastępując personel sprzątający, ucząc się przy tym poszanowania publicznej własności, tak widocznego na japońskich ulicach.
 
Ubiór:
Do szkół chodzi się tylko i wyłącznie w mundurkach (gaku ran), które różnią się nieco w zależności od przyjętych przez szkołę zasad.

Jedzenie:
Japończycy jedzą przeważnie drugie śniadania zwane Ōbento, czyli małe dzieła sztuki: składają się z dużego wyboru potraw kuchni japońskiej w niewielkiej ilości, skomponowanych kolorystycznie i ozdobionych piklowanymi warzywami. Oczywiście nie należy przesadzać, nie zawsze to znaczy, że w śniadaniowych pojemniczkach znajdziemy ryż w postaci hello kitty i same cudeńka. Internet często wypacza nam zdrowe myślenie. Chleb jest raczej mało popularny w Japonii, dlatego też prawie wcale nie spotyka się kanapek. Często też nie ma stołówki i uczniowie jedzą w klasie.


You Might Also Like

13 komentarze

 1. Wow ciekawie tam :D Chciałabym kiedyś pojechać do Japonii ;D
  http://trueebestfriends.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, ale mieszkać tam już nie. x'D

   Usuń
 2. bardzo ciekway post , dziekuje za wizyte i obserwacje rowniez obserwuje

  http://zielonoma.blogspot.it

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawy post, ja równeiż dziekuje za wizyte.
  Fajnie było sie dowiedziec nowych rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzieki za komentarz :)
  Bardzo fajnie tu u Ciebie :)
  + jasne, daj znac jak sie dodasz a na pewno zrobie to samo :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Haha bardzo fajnie takie inne :-)
  Może wspolna obserwacja?
  www.agnes-malinowska.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Dużo się dowiedziałam dzięki temu postowi. Sama już nie wiem, czy wolałabym się uczyć w Japonii czy w Polsce :)

  Mogłabym liczyć na twoją pomoc w nowym poście?
  http://greentea83.blogspot.com/2014/08/school-clothes-proposals.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Mimo wszystko wolę szkolnictwo polskie.. :P

  Niesamowite buciki!! *.*

  Obserwujemy? ;)
  www.sabi-k.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do bucikow chyba przekonam się powoli...
   Ja już obserwuję. (;

   Usuń
 8. Dziekuje za obserwacje! Ja tez juz obserwuje!!!

  OdpowiedzUsuń
 9. super! ja teraz moja corke do Kindergarden poslalam , w USA tez rodzice dawaja dzieciaki do day care od 3mieiaca , pre k zaczynaja w wieku 4 lat a kindergarden w wieku 5 .... :)

  http://villemo20.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Thanks for visiting my blog! You are welcome to leave a comment and if you like my blog, follow it - I will follow you back. ♥

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga! Zachęcam do zostawienia komentarza, motywuje mnie to do dalszego pisania. Jeśli spodobał ci się mój blog, zaobserwuj - odwdzięczę się. ♥

Popular Posts

Follow me on Instagram

recent posts