New Year in Japan

20:33


Obiecałam sobie, że przynajmniej raz w miesiącu będę dodawać notkę tematyczną, w której przybliżę wybrany temat, żeby blog nie stał się zbyt personalny i było w nim coś ciekawego do przeczytania. Ot, takie małe postanowienie na Nowy Rok. Macie jeszcze jakieś życzenia odnoście tego, co chcecie tu zobaczyć? Dziś trochę o japońskim święcie.Nowy Rok w Japonii nazywany jest O-Shōgatsu, co oznacza pierwszy miesiąc roku.Większość firm i sklepów jest zamknięta w okresie 1-3 stycznia. Jest to czas, który Japończycy spędzają z rodziną i najbliższymi.

Co warto wiedzieć?
Każdy nowy rok traktowany jest, jako odrodzenie, nowy start - dlatego też wszystkie sprawy i zadania należy zakończyć przed upływem starego roku. Japończycy przygotowania do świąt zaczynają od generalnych porządków, które mają również znaczenie symboliczne. Chcą bowiem powitać Nowy Rok w całkowicie "odświeżonych" nastrojach i odpowiednio przygotować się na nadchodzący. Pod koniec roku organizowane są przyjęcia „Bonenkai”. Mają one na celu wymazanie wszystkich nieprzyjemnych wspomnień, związanych z mijającym starym rokiem i wejście w nowy rok z pogodnym nastawieniem i „czystym sumieniem”.


Noworoczne dekoracje
W czasie przygotowań do obchodów powitania Nowego Roku z pewnością naszą uwagę przyciągną pomysłowe, ręcznie wykonane ozdoby z papieru. Jest to tak zwane origami. Dekoracje znajdują się niemal wszędzie, gdzie to możliwe: na ulicach miast, na domach czy też w restauracjach. Używa się też tzw. Kadomatsu, - kompozycji z bambusa i sosny związane słomą ryżową. Ustawiane są one po obu stronach wejścia do domu, co ma chronić domostwo przed wtargnięciem zła i nieczystości. Inną  z dekoracji jest shimenawa, sznur spleciony ze słomy ryżowej, którego zadaniem jest ochrona domostwa poprzez przyciąganie negatywnej energii. Złe wibracje zbierają się w sznurze, który w związku z tym powinien być stosunkowo często wymieniany. Wszystkie przygotowania muszą być zakończone w przeddzień świąt, tak aby Oshogatsu był okresem odpoczynku dla wszystkich domowników.


Jedzenie
Wieczór Nowego Roku znany jest pod nazwą „Omisoka”. Przygotowywane są specjalne noworoczne potrawy – „Osechi-ryori” ułożone w specjalnych pojemnikach zwanych jūbako, które przypominają pola. Każde danie takie jak na przykład ryżowe ciastka mochi, bulion ozoni i tradycyjne potrawy z warzyw i ryb niesie ukryte w sobie życzenie – szczęścia, płodności, dobrych zbiorów, długiego życia itp. Podczas weczoru pije się Toso – specjalny rodzaj sake, zapewniający długowieczność. Picie sake służy również temu, aby zatrzeć wszystkie gorzkie wspomnienia.

Figurki Darumy
Bardzo popularny jest zwyczaj palenia figurek Darumy. Dla Japończyków Daruma uosabia dyscyplinę, determinację, poświęcenie i cierpliwość. Wygląd figurek jest ściśle związany z legendą o buddyjskim mnichu Darumie Bodhidharmie. Postać ta kojarzy się z długim życiem, dobrym zdrowiem, szczęściem i pomyślnością, a zatem z dobrą passą. Ślepe figurki nabywa się w Nowy Rok.
Oczy lalki należy namalować, ale w ściśle określony sposób. Jeśli chcemy, aby spełniły się nasze jawne czy skryte marzenie, oraz wyznaczone sobie na najbliższy rok zadanie, malujemy lalce jedno oko (lewe). Namalowane oko lalki pozostaje zawsze otwarte i skupione na wyznaczonym celu. Gdy cel zostanie osiągnięty lub marzenie się spełni, domalowujemy lalce drugie oko. W ten sposób Daruma odzyskuje wzrok. Po wypełnieniu misji przez Darumę lub najdalej po roku, stare lalki należy zanieść do świątyni gdzie w ognisku rozpalonym na poświęconej ziemi zostaną uroczyście spalone, aby nie przyniosły niepowodzeń.Jak spędzają czas i co robią?
Oprócz wcześniej wspomnianego jedzenia, pojawiają się również gry charakterystyczne dla tego dnia. Tradycyjnymi zabawami noworocznymi są hanetsuki, czyli gra w paletki, takoage - puszczanie latawców i karuta - gra w karty.
O północy we wszystkich świątyniach buddyjskich w kraju rozlega się 108 uderzeń dzwonów, tzw. joya-no kane, których dźwięk ma moc uwalniania człowieka od 108 grzechów i słabości. W tę noc większość Japończyków udaje się do pobliskiej świątyni, aby pomodlić się o zdrowie i pomyślność na nadchodzący rok. Największe świątynie, takie jak Meiji Jingu, Kawasaki Daishi czy Naritasan Shinshoji odwiedza w ciągu nocy kilka milionów ludzi. Pierwszy dzień Nowego Roku Japończycy rozpoczynają od złożenia sobie nawzajem życzeń, a dzieci otrzymują od rodziców niewielkie kwoty pieniędzy, tzw. otoshidama.


Wysyłanie noworocznych kart – zupełnie jak u nas
Do miłej tradycji należy zwyczaj wysyłania przyjaciołom i znajomym kart noworocznych. Otrzymanie i przeczytanie życzeń od przyjaciół z bliska i daleka jest jedną z przyjemności noworocznego święta. Dlatego już tradycja nakazuje wysyłanie kart do swojej rodzinny, przyjaciół a nawet współpracowników.  Bardzo ważne jest, aby kartka dotarła dokładnie w Nowy Rok i japońska poczta obiecuje dostarczyć wszystkie kartki noworoczne dokładnie 1 stycznia, o ile tylko zostały wysłane w odpowiednim terminie i były opisane jako nengajō (Kartka Noworoczna). Ostatnie tygodnie grudnia są dla japońskiej poczty niezwykle gorące i w tym okresie poczta musi korzystać z pomocy setek studentów, zatrudnianych w tym czasie na pół etatu. 
Nie wypada wysyłać kartek z życzeniami noworocznymi do rodziny, która w odchodzącym roku straciła kogoś bliskiego. Taka rodzina informuje krewnych i znajomych za pośrednictwem specjalnej pocztówki o śmierci w rodzinie i prosi, aby nie wysyłać im życzeń noworocznych. Nie wysłanie życzeń w takiej sytuacji jest okazaniem szacunku dla zmarłego i jego pogrążonej w żałobie rodziny. Najczęściej spotykane na kartkach formułki z życzeniami to  „Szczęśliwego Nowego Roku” i „Mam nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy przyjaciółmi”.


You Might Also Like

18 komentarze

 1. bardzo ciekawy post co kraj to obyczaj :)
  http://zielonoma.blogspot.it/2015/01/green.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny pomysł na post, mozna sie dowiedziec o innym kraju ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo ciekawostek się dowiedziałam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy post,miło tak poczytać i dowiedzieć się trochę o zwyczajach innych krajów.

  http://ja-pamietnik-i-opowiadania.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. mimo, że nie interesuję się tą tematyką, to blog wygląda ogólnie fajnie i utrzymany jest w fajnym stylu!

  OdpowiedzUsuń
 6. Skomentowałaś mi wpis, na blogu. Odpowiadam :D Follow for follow?

  OdpowiedzUsuń
 7. Twóh blog na prawdę ładnie wygląda, ciekawie piszesz. Niektórych rzeczy nie wiedziałam więc bardzoooo mnie zaskoczyłaś i przyjemnie się czytało! Chcesz mi powiedzieć jak wstawiłaś tą uroczą dziewczynkę w kapturze na dole strony? Pragnę czegoś takiego u siebie.
  + w odpowiedzi na Twój komentarz u mnie - mam nadzieję, że rzeczy szybko dojdą, muszę wreszcie sprawdzić tą stronę! Dziękuję za przypomnienie! Co do perfum - musisz je zobaczyć! Koniecznie. Cudownie pachną i ładnie wyglądają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miły komentarz, poprawę humoru dołączyłaś w pakiecie. :''33 Polecam się na przyszłość, takich notek będzie coraz więcej. Jeśli dasz mi jakiś kontakt do siebie to napiszę jak coś takiego zrobić, w tym lub innym wzorze.
   Mam trochę perfum jeszcze, ale ten flakon jest tak cudowny (zbyt bardzo napatrzylam się na zdjęcie u Ciebie), że koniecznie przy najbliższym przypływie gotówki kupię. A paczki dotarły pomyślnie, nawet plecak z HK jakoś dziwnie szybko.

   Usuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zostałeś nominowana do LBA
  Zapraszam do mnie:
  blogerkafashion.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawy wpis. Wiele można się z niego dowiedzieć. :)
  Puszczanie latawców musi być fantastyczną tradycją, przy której jest mnóstwo zabawy!

  Pozdrawiam.
  Ps. Pytałaś u mnie o obserwację, więc oczywiście zainteresował mnie Twój blog i zaczynam go obserwować. Mam nadzieję, że moja strona także Cię zaciekawiła. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. ciekawy post ;) lubię takie, z których można się czegoś dowiedzieć ;)
  Może wspólna obserwacja? zacznij i napisz a na pewno się odwdzięczę ;)
  jtere.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Hihih konkretny post :) fajnie tam mają że aż 3 dni po sylwestrze mają tak jakby święta:) obserwuje:*
  czekotubka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Marzy mi się wyjazd do Japonii!

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie wiedzialam o ich NowymROku :)
  http://teenluxy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. Wow ! Świetny blog ;) Świetnie się czytało i wiele teraz wiem ;)
  Może u mnie też najdziesz coś fajnego ?
  http://olgascrazylife.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 16. Hej. Ciekawy blog :) Obs/obs? Zacznij, a odwdzięczę się :* nikayoungjournalist.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 17. Dobrze piszesz, przynajmniej prawdę :')
  +jeśli chodzi o Tony Moly z serii z pandą to też je uwielbiam! Niedługo będę o nich pisać więc zapraszam! A co do kremów - nie ma aż takiego zapotrzebowania.

  OdpowiedzUsuń

Thanks for visiting my blog! You are welcome to leave a comment and if you like my blog, follow it - I will follow you back. ♥

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga! Zachęcam do zostawienia komentarza, motywuje mnie to do dalszego pisania. Jeśli spodobał ci się mój blog, zaobserwuj - odwdzięczę się. ♥

Popular Posts

Follow me on Instagram

recent posts