Christmas in Japan - Kurisumasu (クリスマス)

19:13


Warto zacząć od tego, że święta bożego narodzenia w Azji różnią się od  tych polskich znaczeniem. Nikt tam nie zwraca uwagi na to, że ta uroczystość powiązana jest z narodzinami Jezusa i o co w tym wszystkim biega, nie jest to kultywowanie tradycji.  Liczy się… Sprzedaż! Wszystko jest nakręcane przez branże, które chcą zarobić i właśnie od tego wszystko się zaczęło. A Japończycy to bardzo sprytny naród. Posiadają mnóstwo własnych świąt i festiwali, ale uwielbiają również te z zagranicy. Każdy powód do prezentów, spędzenia czasu razem oraz zabawy jest przecież dobry! Dlatego co roku ‘christmas is coming’, a Last Christmas brzmi w tle mimo dzielących nasze państwa tysięcy kilometrów.


Świąteczna atmosfera objawia się przede wszystkim przystrajaniem ulic, sklepów itp. lampkami, wieńcami, figurkami, czasem nawet choinkami. Dozwolone wszelkie motywy: począwszy od Mikołaja, przez aniołki i renifery.
******
Obniżki i wyprzedaże, aby każdy popadł w szał zakupów.
******
Japońskie boże narodzenie kierowane jest z reguły do młodych ludzi lub posiadających dzieci. Trzeba pamiętać, że chrześcijanie stanowią tylko ok. 1%, dlatego też te święto jest głównie kreowane przez media i nie każdy Japończyk bierze w tym udział.

Obowiązkowe jest świąteczne ciasto – kurismasu keeki. Musi być słodkie, pięknie przystrojone i często również zawiera tonę kremu. (polecam tego dnia nie liczyć kalorii…)
******
Japończycy również 24 grudnia jedzą kurczaka w ilościach rekordowych. Wyczytałam na kilku stronach, że ten zwyczaj wziął się od amerykańskiego święta dziękczynienia, a indyk został wymieniony na łatwiej dostępnego kurczaka. Szczerze? Nie jestem pewna, czy to było powodem, ale różne restauracje przeżywają w ten dzień prawdziwe oblężenie, a tym bardziej leniwi mogą dostać gotowego, zapakowanego kurczaka lub jego część w sklepie i przynieść do domu na obiad/kolację.Podczas Kurisumasu młodzi Japończycy skupiają się  głównie na sprawach sercowych. Dzień ten uznawany jest za święto zakochanych.  Panowie zapraszają swoje partnerki na kolację do dobrej restauracji i obdarowują  je prezentami (np. biżuteria). Często tego dnia również osoby podejmują zobowiązania wobec drugiej, czyli wyznają miłość, oświadczają się.  Finałem tego często jest wspólna noc w ekskluzywnym hotelu, bądź dla mniej sytuowanych, noc w ”love hotelu” (czyli miejscu, gdzie z reguły płaci się za godzinę pobytu). Każdy młody Japończyk ma nadzieję powitać poranek 25 grudnia z ukochaną kobietą przy boku. Cała masa singli, która jest w Japonii, aby zapobiec przygnębieniu korzysta z usług biur matrymonialnych, firm organizujących randki i stara się (często) na siłę znaleźć osobę do spędzenia z nią tego wyjątkowego dnia.
******
Powszechnie uważanym w Japonii świętem rodzinnym  jest Nowy Rok, każdy ciężko pracuje, aby się wyrobić do tego czasu, dlatego nie ma sentymentów i dla japońskich firm nasze święta  to zwykłe dni robocze.


You Might Also Like

7 komentarze

 1. Nie miałam o tym pojęcia! Najbardziej zaskoczyła mnie ta informacja o kurczaku. Chciałabym się przejść po jakimś mieście w Japonii, gdy ulice są ozdabiane lampkami :)
  Arleta

  OdpowiedzUsuń
 2. Jednak wole nasze święta. Tradycyjne, rodzinne i takie... przytulne <3
  Iris

  OdpowiedzUsuń
 3. looks fun and festive

  http://www.amysfashionblog.com/blog-home

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiedziałam, że tak to wygląda :)
  http://paulan-official-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny post, nie wiedziałam jak to jest tam u nich, a teraz już wiem :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajny post! Dwiedziałam się różnych rzeczy ^^

  rilseee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Thanks for visiting my blog! You are welcome to leave a comment and if you like my blog, follow it - I will follow you back. ♥

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga! Zachęcam do zostawienia komentarza, motywuje mnie to do dalszego pisania. Jeśli spodobał ci się mój blog, zaobserwuj - odwdzięczę się. ♥

Popular Posts

Follow me on Instagram

recent posts